Među deset ključnih trenutaka europskih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Brazilu, prema izboru FIFA-e, nalazi se i susret između Bosne i Hercegovine i Grčke u Zenici, koji su naši reprezentativci dobili sa 3:1.

Bitka za vrh grupe G bila je najneizvjesnija u europskim kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo. Nakon što  je susret u Pireju zavšren 0:0, meč Bosna i Hercegovina- Grčka u Zenici bio je ključni. Edin Džeko postigao je dva gola, Vedad Ibišević jedan dok je strijelac utješnog gola za Grčku bio Theofanis Gekas. Ovaj susret imao je veliku ulogu u plasmanu izabranika Safeta Sušića prvi put u historiji na jedno veliko takmičenje.

Pored našeg susreta protiv Grčke, FIFA je izabrala poraz Hrvatske od Škotske u Zagrebu, nakon kojeg su Hrvati izgubili šanse za direktan plasman, zatim Trijumf Italijana nad Dancima od 3:1, koji je riješio pitanje pobjednika grupe,  pobjedu Švedske u Irskoj, koja im je bila ključna za odlazak u baraž,  remi Rumuniji u Mađarskoj, kada su Rumuni postigli gol u 92. minuti te na kraju uspjeli izboriti baraž.

Također iznenađujući remi Islanda u Švicarskoj, nakon što su gubili 4:1, ali su uspjeli izjednačiti na 4:4, dva neriješena rezultata Portugala protiv Izraela, koja su ih koštala direktnog plasmana u Brazil, gol Franka Lamparda u 88. minuti za 1:1 protiv Ukrajine, koji je bio presudan da osvoje prvo mjesto u grupi, te trijumf Španije u Francuskoj, koji im je obezbijedio direktan put na Mundijal.